دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

اجرای رای دادگاه ایران در عمان مسقط

خلیل آسایش وکیل پایه یک دادگستری
ضمن تشکر از شما کاربر محترم که سایت بنده را جهت استفاده از خدمات حقوقی انتخاب نموده اید. به اطلاع شما می رسانم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات و مشاوره حقوقی داخلی و بین المللی راه اندازی شده است. 
اینجانب با آشنایی و اطلاع از مقررات حقوقی بین المللی و همچنین سابقه وکالت در زمینه های اجرای آرا خارجی در دادگاه های داخلی و خارجی و انجام امور وکالتی در موضوعات داوری کشورهای مختلف اروپایی و خاورمیانه ( آلمان، فرانسه، ترکیه، امارات متحده عربی و عمان…)  آماده ارائه خدمات حقوقی به شما می باشم.
00989124439719 ایران
00971521583759 امارات ( واتس آپ)
“ایام تعطیل و ساعات غیرکاری پاسخگو نمی باشیم “

اجرای احکام خارجی در سلطنت عمان

مسقط ، عمان
در یک جهان در حال توسعه ، مشاغل به طور فزاینده ای با طرف های دیگر در حوزه های قضایی غیر از خودشان قرارداد دارند و دارای دارایی ، املاک و مستغلات و فعالیت در کشورهایی غیر از کشور خود هستند. بر این اساس ، بسیاری از کشورها از طریق قوانین داخلی یا معاهدات بین المللی خود ترتیباتی را برای شناسایی احکام خارجی و تسهیل اجرای آنها ترتیب داده اند. هدف از چنین ترتیبات جلوگیری از فرار طرفین از تعهدات و مسئولیت های خود در معاملات و قراردادهای مربوطه و در نتیجه ایجاد اطمینان در تجارت و سرمایه گذاری بین المللی است.

دادگستری عمان ابتدا با اجرای احکام ، ضمانت نامه ها و اطلاعیه های قضایی ، توافق نامه شورای همکاری خلیج فارس که در سال 1997 امضا شد ، به اجرای احکام خارجی پرداخت. عمان امضا کننده توافق نامه همکاری قضایی عربستان ریاض است که در سال 1399 توسط سلطنت تصویب شد.  قانون آیین دادرسی مدنی و بازرگانی در سال 2002 مقرر نموده ، که در بخش چهارم مفاد اجرای و اجرای دستورات خارجی شرح داده شده است.

 

تشخیص احکام خارجی
قبل از اجرای حکم خارجی در عمان ، ابتدا باید این حکم قابل اجرا در عمان شناخته شود. از این نظر ، کشور صادرکننده باید از نظر ارزیابی شود:

سلطنت در رابطه با اجرا و اجرای احکام با کشور مربوطه ترتیب خاص یا توافق نامه مشترک مشترک دارد. یا عمل بین عمان و کشور صادر کننده تحت قوانین متقابل قرار می گیرد ، به موجب آن هر حوزه قضایی احکام دیگری را مطابق با قوانین بین المللی به رسمیت می شناسد.
سلطنت توافق نامه مشترکی را در مورد اجرای احکام و دستورات سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (‘GCC’) تصویب کرده است. موافقت نامه ریاض در مورد اجرای احکام در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در صورت صدور حکم یا حکمی از سوی یکی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مطابق با موافقت نامه ریاض ، شناخت متقابل را پیش بینی می کند. بر این اساس ، احکام صادره از سوی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با سایر شرایط مربوط به پذیرش احکام ، در سلطنت عمان شناخته می شوند و پس از آن در دادگاه عمان مورد رسیدگی قرار می گیرند.

سلطانت نیز احکام خارجی صادر شده توسط هر کشوری را که با آن توافق نامه ویژه ای برای اجرای احکام عمان مطابق با قانون آن کشور داشته باشد ، به رسمیت می شناسد. پس از آن سلطان نشین با شناخت و اجرای احکام آن کشور مطابق با قانون سلطان نشین عمان ، متقابل خواهد بود.

پذیرش اجرای احکام خارجی
اجرای احکام خارجی در سلطنت عمان مطابق مقررات ماده 352 قانون آیین دادرسی مدنی و بازرگانی با تشکیل پرونده اجرای حکم در دادگاه بدوی پذیرفته می شود. هیئت دادگاه در دادگاه بدوی متشکل از سه قاضی است که باید تعیین کنند آیا مقررات اجرا باید شرایط زیر را که توسط ماده 352 تعیین شده است ، رعایت کنند:

حکم باید توسط مقام قضایی صالح مطابق با قواعد صلاحیت بین المللی مستقر در قوانین محلی کشور که در آن صادر شده است صادر شود و مطابق با آن قانون قطعی شده و به دلیل کلاهبرداری صادر نشده باشد ؛
طرفین دادرسی که در آن حکم خارجی صادر شده است احضار شده اند و به طور قانونی نمایندگی شده اند.
این حکم شامل درخواستی مبنی بر نقض هیچ یک از قوانین موجود در سلطان نشین عمان نیست.
این حکم با تصمیمی که قبلاً از سوی دادگاهی در سلطنت صادر شده مغایرت ندارد و شامل موارد مغایر با نظم عمومی و اخلاق نمی شود. و یا
کشوری که در آن حکم صادر شده است ، اجرای احکام دادگاه های عمانی را در قلمرو خود می پذیرد.

دادگاه بدوی به روش معمول خود ، با رسیدگی به پرونده و احضار به جلسه دادرسی ، طرفی كه رأی خارجی علیه او صادر شده است ، دادخواست را آغاز می كند. پس از اتمام تشریفات ، دادگاه با تطبیق مقررات ماده 352 قانون آیین دادرسی مدنی و بازرگانی در مورد رأی خارج ، موضوع دعوی را رسیدگی می کند. اگر برای مثال ، اجرای حکم خارجی مغایر با نظم عمومی و اخلاق سلطنت عمان باشد ، دادگاه می تواند از اجرای حکم خارجی خودداری کند. دادگاه از نظر چنین مواردی اختیار بسیار گسترده ای دارد. اگر دیوان شرایط را مطابق با مفاد ماده 352 تشخیص دهد ، دادگاه در مورد پذیرش اجرای حکم خارجی تصمیم می گیرد. در هر دو مورد ، طرفی که علیه وی قضاوت شده است ، حق اعتراض به این رای را در دادگاه تجدیدنظر و سپس تجدیدنظر خواهی مجدد در دادگاه عالی دارد.

 

اجرای احکام خارجی
به محض صدور رأی دادگاه برای اجرای حکم خارجی و قطعی شدن آن ، شخصی که حکم به او اعطا شده حق ارائه درخواست اجرای حکم را دارد. برنامه اجرا تشریفات اجرا را در رابطه با حکم خارجی علیه متهم (بدهکار قضاوت) آغاز می کند. اجرا طبق روال معمول اجرا اعمال شده در دادگاه های عمانی ، قبل از قاضی اجرا در بخش اجرای احکام ، که تصمیم به اجرای حکم خارجی را صادر می کند ، انجام می شود. بدهکار قضاوت باید ظرف هفت روز از تاریخ اعلام اجرا ، داوطلبانه اجرای حکم را شروع کند ، در صورت عدم اجرای آن ، قاضی اجرا اموال بدهکار قضاوت (املاک و مستغلات ، منقولات و پول نقد) را توسط:

ارائه نامه به بانک که درخواست مسدود کردن حسابهای مربوط به متهم را دارد. و
توقیف اموال و اشیا منقول در حال آماده سازی برای فروش از طریق حراج با پرداخت عواید به متقاضی اجرا.
قاضی اجرا در صورتی که شخص حقیقی یا امضاکننده مجاز شخص غیر طبیعی باشد ، حق صدور حکم حبس در دادگاه را نیز دارد.

رویه های اجرای حکم تا زمان اجرای کامل حکم ادامه خواهد داشت.

نتیجه
دادگستری عمان احکام خارجی را تحت توافق نامه ها و ترتیبات خاص بین المللی به رسمیت می شناسد و اجرا می کند. دادگاه های عمان همچنین مطابق ماده 352 قانون آیین دادرسی مدنی و بازرگانی ، احكام كشورهایی را كه توافق نامه خاصی با عمان ندارند اما با عمان رفتار برابر دارند از نظر شناخت و اجرای عمان به رسمیت می شناسد و اجرا می كند. . رویکرد عمان با ایجاد اطمینان در بین طرفین معاملات مدنی و تجاری در عمان یا در مورد دارایی ها و عملیات مستقر در عمان ، به یک فضای سرمایه گذاری جذاب و خوش خیم در سلطنت کمک می کند.

درباره خلیل آسایش

اینجانب خلیل آسایش عضو کانون وکلای تهران با آشنایی و اطلاع از مقررات حقوق تجارت بین الملل و سالها سابقه انجام امور وکالت در در موضوعات حقوقی مختلف در کشور امارات متحده عربی، اتاق داوری بین المللی پاریس و برلین (ICC) و همچنین وکالت در اجرای آرا قضایی در دادگاه های داخلی و خارجی  آماده ارائه خدمات حقوقی می باشم.

تماس با خلیل آسایش

error: Content is protected !!