دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

شرط داوری در بارنامه درایی امارات- خلیل آسایش وکیل خدمات دریایی دبی

آیا شرط داوری در بارنامه دریایی امارات در مقابل بیمه گر قابل استناد است

نویسنده:خلیل آسایش وکیل پرونده دریایی و بیمه دریای در دبی/ امارات

هرگونه کپی برداری از متن پیگرد قانونی دارد

وکیل بیمه امارات دبی

رای دادگاه عالی دبی مبنی بر اعمال شرط داوری بارنامه دریایی.

در دادخواستی که در دادگاه عالی دبی اقامه شده است، دادگاه اعلام کرد زمانی که شرکت بیمه، غرامت خسارت وارده را به بیمه‌شده پرداخت کند، حق بیمه‌شده را جایگزین می‌کند و نسبت به آن مطالبه از مقصر خسارت اقدام می‌کند. و مستندات تشریفات قانونی شرکت بیمه که با استناد به آن اقامه دعوا می کند ناشی از بارنامه است و نه از بیمه نامه.

بنابراین متصدی حمل‌ونقل حق دارد همان دفاعیاتی را که ممکن است در برابر گیرنده کالا داشته باشد، نسبت به شرکت بیمه که قانوناً جایگزین گیرنده کالا در بارنامه شده است، مطرح کند. از این رو، شرط داوری مندرج در بارنامه در مورد شرکت بیمه نیز اعمال خواهد شد.

اقامه دعوای شرکت بیمه در امارات
یک شرکت بیمه (“مدعی”) شکایتی را در دادگاه بدوی دبی علیه شرکت حمل کننده مطرح کرد. شاکی بیمه‌گر یک قایق تفریحی بود که توسط شرکت حمل‌کننده از بندر آنتورپ به بندر جبل علی بر روی کشتی حمل می‌شد. قایق بادبانی زمانی که تعادلش به هم خورد، در حین فرود آمدن از کشتی در آب افتاد و کاملاً از دست رفت. خواهان غرامت به بیمه شده مالک قایق تفریحی پرداخت و این ادعا را علیه مقصر مطرح کرد تا مبلغ پرداختی به بیمه گر را مطالبه کند.

دادگاه بدوی
دادگاه بدوی با پذیرش استدلال طرف سوم مبنی بر وجود شرط داوری مندرج در بارنامه B/L که بر روابط حقوقی بین متصدی حمل‌ونقل و بیمه‌گر (گیرنده کالا) حاکم است، رد کرد.

دادگاه تجدید نظر
دادگاه تجدیدنظر حکم دادگاه بدوی را تایید کرد ولی خوانده به دادگاه عالی اعتراض کرد و دادگاه عالی ضمن نقض حکم دادگاه بدوی و تجدید نظر امارات، ادعای خوانده مبنی بر اعمال شرط داوری بیمه نامه در روابط طرفین را پذیرفت

خلیل آسایش وکیل پرونده دریایی و بیمه دریایی در امارات/دبی

درباره خلیل آسایش

اینجانب خلیل آسایش وکیل اجرای احکام خارجی و عضو کانون وکلای تهران با آشنایی از مقررات حقوق تجارت بین الملل و سالها سابقه انجام امور وکالت در موضوعات حقوقی مختلف در کشور امارات متحده عربی، اتاق داوری بین المللی پاریس و برلین (ICC) و همچنین وکالت در اجرای آرا قضایی در دادگاه های داخلی و خارجی  آماده ارائه خدمات حقوقی می باشم.

تماس با خلیل آسایش