دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

اجرای حکم دادگاه ایران در ترکیه

خلیل آسایش وکیل پایه یک دادگستری
ضمن تشکر از شما کاربر محترم که سایت بنده را جهت استفاده از خدمات حقوقی انتخاب نموده اید. به اطلاع شما می رسانم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات و مشاوره حقوقی داخلی و بین المللی راه اندازی شده است. 
اینجانب با آشنایی و اطلاع از مقررات حقوقی بین المللی و همچنین سابقه وکالت در زمینه های اجرای آرا خارجی در دادگاه های داخلی و خارجی و انجام امور وکالتی در موضوعات داوری کشورهای مختلف اروپایی و خاورمیانه ( آلمان، فرانسه، ترکیه، امارات متحده عربی و عمان…)  آماده ارائه خدمات حقوقی به شما می باشم.
00989124439719 ایران
00971521583759 امارات ( واتس آپ)
“ایام تعطیل و ساعات غیرکاری پاسخگو نمی باشیم “

برای اینکه یک حکم خارجی یا یک حکم داوری در ترکیه اجرا شود ، برخی از مراحل اجرای آن باید اجرا شود. حتی اگر به نظر می رسد که این رویه مستقیماً رو به جلو است ، متقاضیان باید قبل از به دست آوردن قابلیت اجرا ، از برخی موانع عبور کنند. در این مقاله ، جزئیات رویه اجرایی در قالب پاسخ به س questionsالات متداول توضیح داده خواهد شد

س: آیا یک حکم / جایزه صادر شده در یک انجمن خارجی به طور خودکار در ترکیه قابل اجرا است؟

پاسخ: این امکان وجود ندارد که احکام خارجی یا آرا awards داوری صادر شده در حوزه های قضایی خارجی به طور خودکار در ترکیه اجرا و اجرا شوند. برای دستیابی به این هدف ، متقاضی باید روال اجرایی را در قالب یک دادگاه که در هنر شرح داده شده است طی کند. 50-63 از قانون آیین دادرسی خصوصی و بین المللی شماره. 5718. هر چند باید بیان شود که رویه های تعیین شده برای اجرای احکام و جوایز خارجی متفاوت است.

س: نحوه اجرای احکام خارجی چگونه کار می کند؟

پاسخ: اگرچه ترکیه در حال حاضر عضوی از اتحادیه اروپا نیست ، اما قانونی که مقررات اجرای احکام خارجی را تنظیم می کند به همین ترتیب اصلاح شده است. در این راستا قانون قانون خصوصی و آیین دادرسی بین المللی شماره. 5718 از 12 دسامبر 2007 با هدف تشکیل یک سیستم حقوقی که مطابقت بیشتری با موافقت نامه های بین المللی ترکیه دارد و ترکیه با اصلاحات اخیر در قوانین ملی سازگار است ، از 12 دسامبر 2007 لازم الاجرا شد.

احکام خارجی که پس از تجدیدنظر خواهی در صورت قطعی شدن (در صورت وجود) ممکن است در ترکیه از طریق اقدامات اجرایی اجرا شوند.

برای شروع مراحل اجرای قانون ، تعدادی از حداقل اسناد باید تولید شود:

– اصل قضاوت خارجی ، و

– تأیید کتبی قطعی بودن حکم.

مطابق قانون بین الملل خصوصی و آیین دادرسی ، یک حکم دادگاه خارجی ممکن است در ترکیه اجرا شود ،

– یک قرارداد موثر بین کشور دادگاه خارجی مربوطه و ترکیه وجود دارد که اجرای متقابل اجرای احکام را فراهم می کند. یا

– یک عمل متقابل وجود دارد ، به عبارت دیگر دادگاه های کشور خارجی مربوط احکام صادر شده توسط دادگاه های ترکیه را اجرا می کنند. یا

– در قانون این کشور حکمی وجود دارد که اجرای احکام دادگاههای ترکیه را پیش بینی می کند.

اگر حکم صادره توسط دادگاه خارجی منوط به صلاحیت انحصاری دادگاههای ترکیه نباشد یا به شرط اعتراض متهم در صورتی که همان حکم توسط دادگاهی صادر نشده باشد که خود را صالح تشخیص دهد حتی اگر همان رابطه واقعی یا پیوندی با موضوع پرونده یا طرفین ندارد.

بعلاوه ، طبق قانون آیین دادرسی خصوصی و بین المللی ، دادگاههای ترکیه فقط درصورتی که حکم صادره بر خلاف نظم عمومی ترکیه نباشد و درصورتی که شخصی که علیه وی درخواست اجرای آن می شود در دادگاه های کشور اعتراض نکند ، حکم دادگاه خارجی را اجرا می کنند. ترکیه به این نتیجه که وی به درستی به دادگاه خارجی احضار نشده و یا در آن حضور نیافته باشد و یا اینکه حکم در غیاب وی و بر خلاف قوانین کشور خارجی صادر شده است. دادگاه در ترکیه هرگونه اعتراضی را که تشخیص دهد بدون اساس کافی است ، نادیده می گیرد.

س: روش اجرای احکام داوری خارجی چگونه متفاوت است؟

ج: در سال 1992 ، ترکیه عضو کنوانسیون نیویورک در سال 1958 در مورد شناخت و اجرای آرای داوری خارجی شده است. بر این اساس ، قانون حقوق بین الملل خصوصی و رویه ای تصویب شد و آخرین بازنگری در تاریخ 12/12/2007 ، حاکم بر روند شناخت و اجرای احکام دادگاه های خارجی و آرا arbit داوری در ترکیه ، به اجرا درآمد. آرا داوری خارجی که پس از تجدیدنظر خواهی در صورت قطعی شدن (در صورت وجود) در ترکیه از طریق مراحل اجرای احکام نهایی شده اند.

هنگام صدور مراحل اجرایی حداقل اسناد زیر لازم است تهیه شود:

– نسخه اصلی یا محضری توافقنامه داوری

– نسخه اصلی یا محضری جایزه امضا شده. اگر رأی تجدیدنظر نشده باشد ، تأیید کتبی داور / دادگاه داوری مبنی بر قطعی بودن رأی یا تجدیدنظرخواهی از آن ، در صورت تجدیدنظر از رأی ، نسخه نهایی رای داوری.

این مراحل کاملا “رویه ای” است. به این معنا که دادگاه در خود شایستگی جایزه نفوذ نمی کند. کد شماره 5718 دلایل رویه ای خاصی را بیان می کند که ممکن است از طریق دادگاه های ترکیه اقدام اجرایی رد شود که عبارتند از:

آ. در صورت عدم توافق داوری یا شرط داوری در این توافق نامه

ب اگر شرط داوری مغایر نظم و اخلاق عمومی باشد ،

ج اگر قوانین ترکیه اجازه حل اختلاف با موضوع داوری را با داوری نمی دهد ،

د اگر احزاب به درستی نمایندگی نشده باشند

ه اگر طرفی که علیه او جایزه اجرا می شود ، خدمات درستی از اعلامیه های انتصاب دریافت نکرده یا با استفاده از حق خود در یک دادرسی عادلانه از فرصت صدور ادعا یا مقابله با ادعا محروم شده است. این رایج ترین دفاعیه 3 است که در دادرسی های اجرایی توسط پاسخ دهندگان ترکیه مطرح شده است ،

f اگر بند یا توافق داوری مغایر قانون محل توافق طرفین باشد ؛ در غیر این صورت ، فاقد چنین توافق نامه ای ، اگر این بند طبق قوانین کشوری که رأی داوری در آن صادر شده ، فاقد اعتبار باشد ،

g اگر تعیین داوران یا اعمال رویه توسط داوران مغایرت توافق طرفین یا قانون کشوری است که حکم داوری در آن داده شده است ،

ساعت اگر رأی داوری مربوط به موارد مندرج در توافق نامه یا بند داوری نباشد یا محتوای رأی بیش از حد توافق یا بند باشد ،

من. اگر طبق حکم قانون محل صدور رأی یا قانونی که موضوع آن است ، رأی داوری نهایی نشده باشد ؛ یا این حکم قابل اجرا نیست یا لازم الاجرا نیست یا توسط مقام مربوطه لغو شده است

س: هزینه های مربوط به مراحل اجرای قانون چقدر است؟

پاسخ: طبق قوانین ترکیه ، هنگام طرح دعوی در دادگاه ترکیه ، متقاضی باید هزینه دادرسی مربوطه را كه معادل 6.831٪ (برای سال 2015) مبلغ مطالبه را به طور نسبی واریز می كند. یک چهارم این هزینه ها پیش پرداخت می شود در حالی که ¾ باقیمانده در هنگام وصول حکم دادگاه بدوی قابل پرداخت است ، اگر دادگاه به نفع شاکی تصمیم بگیرد.

لازم به ذکر است که در عمل ، به دلیل مشکلی در سیستم شبکه ملی دادگستری ، دفاتر صندوقداران به جای آنکه نسبتاً بالا توضیح داده شود ، هزینه دادرسی را به صورت ثابت دریافت می کنند. این خطا پس از تشکیل دادخواست ، هنگامی که دادگاه حکمی برای واریز اختلاف بین حق الزحمه نسبت به حق الزحمه ثابت صادر می کند ، رسیدگی می شود. اگرچه این اتفاق ناشایست موجب از بین رفتن حقوق متقاضی نمی شود ، اما با اضافه کردن یک مرحله اضافی غیر ضروری ، روند شروع به کار اجرای قانون را پیچیده می کند. از طرف دیگر ، در احکام اخیر دادگاه تجدیدنظر حکم داد که هزینه های مربوط به شروع اقدامات اجرایی بر اساس هزینه ثابت محاسبه می شود اما جبهه واحدی در این زمینه بین اتاق های دادگاه تجدیدنظر ایجاد نشده است.

بعلاوه ، دادگاه اجرای احکام ممکن است از یک شاکی خارجی بخواهد که در آغاز رسیدگی ، هزینه وثیقه را واریز کند مگر اینکه توافقنامه ای دو جانبه یا چند ملیتی وجود داشته باشد که از چنین شرط امنیتی چشم پوشی کند. ترکیه طرف معاهدات متعددی است که نیاز به امنیت را کنار می گذارند.

س: برای جلوگیری از دفاع های احتمالی ، چه اقداماتی باید در دادگاه یا دادرسی خارجی انجام شود؟

پاسخ: در عمل ، اصلی ترین مانعی که متقاضیان با آن روبرو هستند اثبات این است که طرف مقابل از دادگاه / دادرسی داوری به درستی مطلع شده است. این موضوعی است که در جامعه داوری تجاری بین المللی رایج است ، جایی که مخالفان از ارائه خدمات خودداری می کنند و در تلاش برای به تعویق انداختن مراحل داوری و جلوگیری از اجرای بعدی 4 رای ، از اطلاع رسانی خودداری می کنند. همانطور که در بالا گفته شد ، طرف مقابل باید از دادرسی و حکم / حکم صادره به طور صحیح مطلع شود. هنگامی که اثبات اینکه طرف مقابل خدمت دریافت کرده و از روند دادرسی آگاهی داشته است ، عوارض به وجود می آید.

برای جلوگیری از بروز چنین عارضه ای ، در ابتدا توصیه می شود که از آدرس طرف مقابل در هنگام خدمت به روز باشید. در مورد یک شرکت ، آدرس دفتر ثبت شده آنها را می توان از روزنامه ثبت تجارت دریافت کرد.

مشکلات دیگری در رابطه با خدمات ممکن است در اجرای آرا داوری بوجود آیند زیرا در بیشتر داوری ها ، خدمات به دلیل زمان و صرفه جویی در هزینه توسط ایمیل تحت تأثیر قرار می گیرد. در صورت امکان تأیید خدمات و یا از طریق خدمات از طریق دفاتر اسناد رسمی ترکیه ، با تأثیر بر خدمات از طریق پست / بار / پیک ، می توان از این مشکل جلوگیری کرد ، مورد دوم ایمن ترین راه از زمان تأیید خدمات است و همچنین در اتاق اسناد رسمی نگهداری می شود. با این وجود ، وقتی جذابیت ارتباطات الکترونیکی و این که در این عصر بسیار ضروری است ، مورد توجه قرار می گیرد ؛ در غیر این صورت ، ممکن است درخواست رسید خواندن برای اثبات خدمات مقتضی بعداً در اقدامات اجرایی بسیار مفید باشد.

درباره خلیل آسایش

اینجانب خلیل آسایش عضو کانون وکلای تهران با آشنایی و اطلاع از مقررات حقوق تجارت بین الملل و سالها سابقه انجام امور وکالت در در موضوعات حقوقی مختلف در کشور امارات متحده عربی، اتاق داوری بین المللی پاریس و برلین (ICC) و همچنین وکالت در اجرای آرا قضایی در دادگاه های داخلی و خارجی  آماده ارائه خدمات حقوقی می باشم.

تماس با خلیل آسایش

error: Content is protected !!