اجرای رای دادگاه ایران در ترکیه

خلیل آسایش وکیل پایه یک دادگستری
ضمن تشکر از شما کاربر محترم که سایت بنده را جهت استفاده از خدمات حقوقی انتخاب نموده اید. به اطلاع شما می رسانم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات و مشاوره حقوقی داخلی و بین المللی راه اندازی شده است. 
اینجانب با آشنایی و اطلاع از مقررات حقوقی بین المللی و همچنین سابقه وکالت در زمینه های اجرای آرا خارجی در دادگاه های داخلی و خارجی و انجام امور وکالتی در موضوعات داوری کشورهای مختلف اروپایی و خاورمیانه ( آلمان، فرانسه، ترکیه، امارات متحده عربی و عمان…)  آماده ارائه خدمات حقوقی به شما می باشم.
00989124439719 ایران
00971521583759 امارات ( واتس آپ)
“ایام تعطیل و ساعات غیرکاری پاسخگو نمی باشیم “

به رسمیت شناختن احکام خارجی در ترکیه

 یک سرمایه گذار خارجی که در ترکیه فعالیت تجاری دارد ممکن است لازم باشد از کشور محل اقامت خود یا هر کشور خارجی دیگر در ترکیه تشخیص و اجرای حکم خارجی را بدست آورد. به رسمیت شناختن توسط قانون شماره تنظیم شده است. 5718 و فقط برای احکام قطعی دادگاه های خارجی اعمال می شود و می تواند در ترکیه برای مراحل اداری مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر قانون شماره در سال 5718 ، توافق نامه های زیادی در مورد به رسمیت شناختن احکام خارجی بین ترکیه و سایر کشورها امضا شده است. ترکیه و کشورهایی که با آنها توافق نامه امضا کرده است ، احکام صادره از دادگاه های آنها را متقابل می شناسند.

انواع خاصی از تصمیمات ، مانند تصمیمات مربوط به تغییر نام ، طلاق یا فرزندخواندگی ، به رسمیت شناخته می شوند و تنها پس از آن در ترکیه معتبر خواهند بود. در موارد دیگر ، تشخیص احکام خارجی برای بازرگانان بسیار مهم است ، به ویژه هنگامی که آنها درگیر معاملات بین المللی هستند.

کارآفرینان خارجی که می خواهند حکم خارجی را به رسمیت بشناسند ، می توانند با یک وکیل در ترکیه تماس بگیرند که به آنها کمک می کند و اطلاعاتی در مورد روشهای انجام شده ارائه می دهد.

شرایط قانونی برای به رسمیت شناختن

فقط تصمیمات قانونی و قطعی دادگاه های خارجی در ترکیه قابل تشخیص و اجرا است. قانون ترکیه مقرر نکرده است که سایر اسناد ، مانند دستور پرداخت یا عناوین دیگر ، در این کشور به رسمیت شناخته شوند. برای اجرای در ترکیه ، یک حکم خارجی باید مطابق با قوانینی در کشور مورد اجرا قرار گیرد.

برای اینکه در ترکیه به رسمیت شناخته شود ، دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به رسیدگی در مورد یک موضوع خاص را دارد ، باید توسط یک دادگاه خارجی صادر شود. اگر یک حکم خارجی تحت صلاحیت دادگاه های ترکیه باشد ، در این کشور قابل اجرا نیست و درخواست رد می شود.

مقامات ترکیه فقط در صورت احترام به نظم عمومی و قوانین مربوط به این امر ، قضاوت خارجی را اجرا خواهند کرد. شرط دیگر اجرای قانون این است که شخصی که بازپرس دادگاه را از دست داده است ، مطابق قانون ، در طول دادرسی نمایندگی داشته باشد.