اجرای رای دادگاه ایران در ترکیه

خلیل آسایش وکیل پایه یک دادگستری
ضمن تشکر از شما کاربر محترم که سایت بنده را جهت استفاده از خدمات حقوقی انتخاب نموده اید. به اطلاع شما می رسانم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات و مشاوره حقوقی داخلی و بین المللی راه اندازی شده است. 
اینجانب با آشنایی و اطلاع از مقررات حقوقی بین المللی و همچنین سابقه وکالت در زمینه های اجرای آرا خارجی در دادگاه های داخلی و خارجی و انجام امور وکالتی در موضوعات داوری کشورهای مختلف اروپایی و خاورمیانه ( آلمان، فرانسه، ترکیه، امارات متحده عربی و عمان…)  آماده ارائه خدمات حقوقی به شما می باشم.
00989124439719 ایران
00971521583759 امارات ( واتس آپ)
“ایام تعطیل و ساعات غیرکاری پاسخگو نمی باشیم “

اجرای احکام خارجی 2021 در ترکیه

آیا کشور شما برای به رسمیت شناختن متقابل و اجرای احکام خارجی طرف معاهدات دو یا چند جانبه است؟ رویکرد کشور برای ورود به این معاهدات چگونه است ، و در صورت وجود ، اصلاحات یا مواردی که کشور شما در چنین معاهداتی انجام داده است؟
به جز معاهدات چند جانبه در مورد قانون خانواده ، ترکیه برای به رسمیت شناختن متقابل و اجرای احکام خارجی امضا کننده معاهدات چندجانبه نیست. با این حال ، ترکیه طرف کنوانسیون هایی مانند کنوانسیون قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا از راه جاده 1956 و کنوانسیون مربوط به حمل و نقل بین المللی از طریق راه آهن 1985 است که شامل مقرراتی برای به رسمیت شناختن و اجرای احکام خارجی است ، اما فقط برای اختلافات در رابطه با کاربرد کنوانسیون های فوق الذکر.

ترکیه همچنین با آلبانی ، الجزایر ، اتریش ، آذربایجان ، بوسنی و هرزگوین ، بلغارستان ، چین ، کرواسی ، گرجستان ، ایران ، عراق ، ایتالیا ، قزاقستان ، قرقیزستان ، لیتوانی ، مقدونیه ، مولداوی ، مغولستان ، عمان ، لهستان ، معاهدات دو جانبه منعقد کرده است. جمهوری قبرس شمالی ترکیه ، رومانی ، اسلواکی ، سوریه ، تاجیکستان ، تونس ، ترکمنستان ، اوکراین و ازبکستان برای شناسایی متقابل و اجرای احکام خارجی و کمک قضایی در زمینه امور تجاری و مدنی.

علاوه بر این ، دادگاه های ترکیه احكام بسیاری از كشورها مانند آلمان ، انگلستان و آمریكا را بر اساس متقابل متقابل بین این كشورها و تركیه ، تشخیص و اجرا می كنند. ارزیابی متقابل دو واقعیت برای ایالات متحده به صورت دولت به ایالت انجام می شود.

تغییرات درون دولت
آیا در قانون اجرای احکام خارجی در حوزه های قضایی مختلف در داخل کشور یکنواختی وجود دارد؟
در قانون اجرای احکام خارجی در ترکیه یکنواختی وجود دارد.

منابع قانون
منابع قانون در مورد اجرای احکام خارجی چیست؟
قانون حقوق بین الملل خصوصی و قانون آیین دادرسی بین المللی شماره 5718 مورخ 27 نوامبر 2007 قانون اساسی است که به رسمیت شناختن و اجرای احکام خارجی تنظیم می شود.

به موجب ماده 90 قانون اساسی ترکیه ، موافقت نامه های بین المللی که به طور صحیح لازم الاجرا شده اند ، دارای قانون هستند. بنابراین ، توافق نامه های بین المللی مربوطه نیز منبعی از قانون در مورد اجرای احکام خارجی را تشکیل می دهند.

سابقه دیوان عالی کشور نیز مهم است. با این حال ، اصولاً ، سوابق دیوان عالی کشور جدا از تصمیمات در مورد وحدت احکام متعارض ، در قوانین ترکیه لازم الاتباع نیست.

شرایط کنوانسیون لاهه
تا چه حدی که کشور مجری امضا كنوانسیون لاهه در مورد شناخت و اجرای احكام خارجی در امور مدنی و بازرگانی است ، آیا دادگاه قبل از به رسمیت شناختن رأی خارجی احتیاج به رعایت دقیق مقررات آن دارد؟
ترکیه امضا كنوانسیون لاهه در مورد شناخت و اجرای احكام خارجی در امور مدنی و تجاری 1971 نیست.