دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

اجرای رای دادگاه ایران در عمان

خلیل آسایش وکیل پایه یک دادگستری
ضمن تشکر از شما کاربر محترم که سایت بنده را جهت استفاده از خدمات حقوقی انتخاب نموده اید. به اطلاع شما می رسانم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات و مشاوره حقوقی داخلی و بین المللی راه اندازی شده است. 
اینجانب با آشنایی و اطلاع از مقررات حقوقی بین المللی و همچنین سابقه وکالت در زمینه های اجرای آرا خارجی در دادگاه های داخلی و خارجی و انجام امور وکالتی در موضوعات داوری کشورهای مختلف اروپایی و خاورمیانه ( آلمان، فرانسه، ترکیه، امارات متحده عربی و عمان…)  آماده ارائه خدمات حقوقی به شما می باشم.
00989124439719 ایران
00971521583759 امارات ( واتس آپ)
“ایام تعطیل و ساعات غیرکاری پاسخگو نمی باشیم “

اجرای احکام خارجی در عمان

اجرای احکام خارجی

اجرای احکام در عمان یک روند کاملاً رو به جلو است ، مشروط بر اینکه بتوان به راحتی دارایی های بدهکار قضاوت شده را شناسایی و احراز کرد و در برابر آن دادگاه می تواند حکم نهایی یا رای داوری را اجرا کند. با این حال ، در مواردی که یک حکم خارجی یا یک رای داوری خارجی صادر شده، بر اساس اینکه قانون حاکم خارجی برای اجرا در عمان اجرا می شود ، ممکن است عوارض وجود داشته باشد. در چنین شرایطی ، دادگاه های عمان باید اطمینان حاصل کنند که شرایط مربوط به اجرای حکم یا حکم خارجی ، مطابق با مواد 352 تا 355 قانون آیین دادرسی مدنی و تجاری فرمان سلطنتی 29/2002 فراهم شده است.

در میان این شرایط ، باید اثبات شود که حکم خارجی با نظم و اخلاق عمومی سلطان نشین عمان ، قوانین سلطان نشین عمان و اینکه حوزه قضایی که از آن حکم خارجی صادر شده است ، برای اجرای قانون منافات ندارد. .

تعارضات قانون خارجی

با توجه به اجرای قضاوت های خارجی یا آرا داوری از طریق دادگاه های عمان ،  گفتن احکام غیر شورای همکاری خلیج فارس و آرا داوری ، در حال حاضر در کشور عمان کمی رویه قضایی وجود دارد یا اصلاً وجود ندارد ، پیش بینی اینکه دادگاه های عمان چه رویکردی دارند ، دشوار است. در تعیین اینکه آیا قانون خارجی با نظم عمومی یا اخلاقیات سلطنت عمان یا قوانین سلطنت در تضاد است ، متفاوت است. در صورت اعتراض در مورد اجرای حکمی که به هر یک از دلایل فوق الذکر اجرا می شود ، دادگاه ها بررسی قانون خارجی را که ظاهراً در تضاد با قانون ، نظم عمومی یا اخلاق عمان است انجام می دهند.

برای این منظور ، دادگاه های عمان باید مدارک مستقل در مورد اینکه قانون خارجی را تشکیل می دهد و بر اساس آن رأی یا حکم داوری خارجی برای آن صادر می شود ، دعوت یا جستجو کنند تا مشخص شود که ، در صورت وجود ، با قانون عمان مغایرت دارد یا خیر. این ممکن است منجر به یک ورزش وقت گیر شود و در نهایت موضوع باید به جای حکم اصلی که براساس قانون خارجی گرفته شده مطابق با قانون محلی تصمیم گیری شود. به منظور غلبه بر برخی از این مشکلات و تأخیرها ، قضات عمانی در حال گذراندن دوره های آموزشی در حوزه های قضایی خارج از کشور هستند و هیئت متخصصی که دادگاه دارد هر از چندگاهی مورد بازبینی قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که در صورت لزوم تخصص مربوطه به راحتی در دسترس است.

دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور همچنین دارای قضات خارجی از حوزه های قضایی زبان عربی با تجربه گسترده در هر دو قلمرو حقوق مشترک و دادگستری هستند.

توافقنامه کمک متقابل و قضایی

در تاریخ 9 مارس 2020 ، دولت عمان توافق نامه ای با جمهوری هند در زمینه همکاری قانونی و قضایی در امور مدنی و تجاری منعقد کرد. این توافق نامه کمک متقابل و قضایی بین دو کشور را در امور مدنی و تجاری مطابق با قوانین محلی آنها فراهم می کند. این توافق نامه خدمات و اجرای احكام قضایی ، احضارها و سایر اسناد یا پروسه های حقوقی و قضایی ، گرفتن شواهد از طریق درخواست ها و اجرای احكام ، سازش ها و آرا awards داوری را فراهم می كند.

اگرچه رویه های اجرایی استاندارد همچنان در مورد احکام صادر شده از دادگاه هند ، سازش ها و آرا داوری اعمال می شود ، اما این توافق نامه به شناخت و اجرای احکام بدست آمده در عمان و احکام صادره در هند در عمان کمک می کند. ما پیش بینی می کنیم که در زمان مقتضی ، سلطان نشین عمان با سایر ملل دوست نیز چنین توافقاتی را انجام دهد.

قانون ورشکستگی (فرمان سلطنتی 53/2019)

در حالی که اخیراً تحولاتی در قانون CCPL و داوری و یا هیچ گونه الحاقی در قوانین مربوط به اجرای احکام در عمان رخ نداده است ، با معرفی قانون جدید ورشکستگی (فرمان سلطنتی 53/2019) ، رویه های جدیدی برای سازماندهی مجدد و تجدید ساختار مشاغل ورشکسته و برای حمایت از ورشکستگی به بدهکاران در معرض ورشکستگی اعطا می شود اگر دادگاه راضی باشد که احتمال معقولی وجود دارد که بدهکار می تواند به کار خود ادامه دهد و بدون نیاز به اعلام ورشکستگی ، بدهی های خود را تخلیه کند. .

پیش از این ، هرگونه تقاضای اجرای احکام از طریق حضور فیزیکی متقاضی در بخش اجرای احکام در دادگاه بدوی ، واقع در استان که در آن به دنبال اجرای حکم است ، ثبت می شد. این کار با تشکیل پرونده و ارائه مدارک پشتیبان مانند حکم صادره و رسید پرداخت دادگاه انجام شد. در سال 2019 ، مکانیسم های ثبت نام آنلاین و پیگیری معرفی شده اند.

این ممکن است از طریق درگاه آنلاین وکلا و از طریق ایمیل انجام شود. پورتال وكیل به وكیل اجازه می دهد تا پرونده را برای اجرای آنلاین طرح كند و کلیه اسناد مربوطه و قابل اجرا را از طرف مشتری بدون نیاز به تسلیم ارائه دهد. پیشرفت و وضعیت برنامه های اجرایی نیز ممکن است از طریق پورتال وکیل پیگیری شود بدون اینکه حضور فیزیکی در بخش اجرای احکام دادگاه بدوی ضروری باشد ، که همگی منجر به صرفه جویی قابل توجهی در وقت و هزینه برای منافع مشتریان شده است.

کووید -19

با وقوع COVID-19 ، دادگاه بدوی به ضرورت انطباق و ایجاد تغییراتی پی برد تا اطمینان حاصل شود که رویه قانونی قانون تأثیر منفی نمی گذارد. به منظور اطمینان از تداوم اجرای عدالت به دادگاه ها ، علاوه بر دیجیتال سازی بسیاری از جنبه های اعمال آن ، به افراد اجازه داد تا از طریق ایمیل ، تماس تلفنی و سیستم عامل های رسانه های اجتماعی پیگیری کنند تا تعداد افراد کاهش یابد حضور در بخش اجرای احکام و جلسات دادگاه برای محافظت ایمن از سلامت وکلا ، موکلین و سایر بازدید کنندگان. در نتیجه بخشنامه های سلطان عمان ، دادگاه های عمان همچنین تصمیم گرفتند تعطیلات تابستانی خود را لغو کنند و جلسات دادرسی را در طول تابستان برگزار کنند تا زمان از دست رفته در حصارکشی شدید شهرهای عمان را جبران کنند.

دادگاه ها علاوه بر شیفت روز عادی ، شیفت شب را نیز معرفی کردند تا بار کاری دادگاه را به صورت روزانه کاهش دهند و خطرات عفونت را کاهش دهند. پیش بینی می شود بسیاری از درسهایی که دادگاههای عمان از طریق بیماری همه گیر COVID-19 آموخته اند مزایای طولانی مدت برای دادگاههای عمان را فراهم می کنند.

درباره خلیل آسایش

اینجانب خلیل آسایش وکیل اجرای احکام خارجی و عضو کانون وکلای تهران با آشنایی از مقررات حقوق تجارت بین الملل و سالها سابقه انجام امور وکالت در موضوعات حقوقی مختلف در کشور امارات متحده عربی، اتاق داوری بین المللی پاریس و برلین (ICC) و همچنین وکالت در اجرای آرا قضایی در دادگاه های داخلی و خارجی  آماده ارائه خدمات حقوقی می باشم.

تماس با خلیل آسایش

error: Content is protected !!