وکیل ایرانی، مرکز داوری بین المللی دبی DIFC

اجرای رای خارجی

 

اینجانب با آشنایی و اطلاع از مقررات حقوقی بین المللی و انجام امور وکالت در زمینه داوری بین المللی (DIFC.ICC) و اجرای آرا خارجی در دادگاه های داخلی و خارجی از جمله ( آلمان، فرانسه، ترکیه، امارات متحده عربی و عمان…) آماده ارائه خدمات حقوقی می باشم.

 

وکیل ایرانی، مرکز داوری بین المللی دبی DIFC

مرکز داوری DIFC در ابتدا در سال 2008 تأسیس شد و در آن زمان توسط رئیس دادگستری لندن سر آنتونی ایوانز به عنوان اساس سرمایه گذاری مشترک بین DIFC و دادگاه لندن” توصیف شد. در سال 2008 به بعد مسائل مربوط به محدوده قضایی DIFC-LCIA و توانایی آن در ارائه خدمات به امارات متحده عربی و سایر شرکتهای خارج از حوزه قضایی DIFC مطرح شد.

مرکز داوری DIFC تنها یکی از دو مورد داوری در امارات متحده عربی است که دارای قانون داوری به روز بر اساس قانون مدل UNCITRAL قانون است. همچنین دادگاههای DIFC ، دادگاههای مهم برای داوریهای مستقر در DIFC است که محل ارجح و پیش فرض داوریهای دوستانه هستند.

از آغاز تأسیس، مرکز مالی بین المللی، دبی قصد ایجاد چراغ راه حل اختلافات منطقه ای وجود داشت است. علاوه بر دادگاههای معروف DIFC ، یک مرکز داوری برای ارائه خدمات جایگزین حل اختلاف یعنی داوری و میانجیگری برای مشاغل محلی و خارجی در منطقه ایجاد شد. در سال 2008 ، DIFC توافقنامه ای را با LCIA مذاکره کرد که بر اساس آن داوری ها تحت قوانین DIFC-LCIA با کمک LCIA مدیریت و اداره می شوند. اهداف DIFC-LCIA ترویج و اداره داوری موثرتر، کارآمد و انعطاف پذیر برای طرفهایی است که در سراسر خلیج و مناطق MENA تجارت می کنند.

برای رسیدگی به مسائل مربوط به حوزه قضایی ، قانون 7 دبی 2014 (“قانون اصلاح شده”) تصویب شد تا قانون 9 دبی 2004 ، قانون بنیانگذار DIFC ، اصلاح شود. بر اساس قانون اصلاح شده ، مرجع حل اختلاف DIFC (“DRA”) ایجاد شد. DRA جایگزین مرجع قضایی DIFC/دادگاه های DIFC می شود ، به عنوان سومین “ستون” DIFC (دو نهاد دیگر عبارتند از DIFC Authority و Dubai Services Financial Authority). به نوبه خود ، DRA شامل دادگاه های DIFC ، آکادمی حقوق ، DIFC وصیت نامه ها و ثبت احکام و موسسه داوری DIFC (“DAI”) است که توسط دولت دبی تأمین می شود.

در نوامبر 2015 DAI با LCIA برای مدیریت و اداره داوری ها موافقت کرد که در آن طرفین قوانین DIFC-LCIA را انتخاب کرده بودند که منجر به راه اندازی مجدد DIFC-LCIA شد. در فوریه 2016 مدیر و ثبت کننده جدید ، محمد الغاطیت ، سمت خود را بر عهده گرفت.

کار موردی

مواردی که در حال حاضر توسط DIFC-LCIA اداره می شود نشان دهنده تنوع در بخش های تجاری است که در آن طرفین داوری تحت مدیریت DIFC-LCIA را انتخاب کرده اند. اوقات فراغت ، دریانوردی ، ساخت و ساز ، مخابرات ، امور مالی/بانکداری و رسانه ها نمونه هایی از بخشهای مختلف را نشان می دهند. در مورد ملیت طرفین در پرونده های جاری ، این نیز نشان دهنده جذابیت DIFC-LCIA به عنوان زمینه ای بی طرف بین طرف های آمریکایی و اروپایی از یک سو و خاورمیانه و آسیایی از سوی دیگر و همچنین برای اختلافات بین طرفین است. در نقاط مختلف MENA و خلیج فارس.

صندلی پیش فرض

بر اساس ماده 16 قواعد DIFC-LCIA ، طرفین می توانند محل داوری خود را مورد توافق قرار دهند. با این حال ، در صورت عدم توافق بر سر کرسی ، مقر پیش فرض داوری باید DIFC باشد. م effectiveثرترین “بسته” برای داوری های DIFC-LCIA ، بسته ای است که شامل DIFC به عنوان مقر است. این همان صندلی “دبی” نیست و احزاب که قوانین DIFC-LCIA را انتخاب می کنند یا نباید صندلی را انتخاب کنند (بنابراین صندلی پیش فرض DIFC اعمال می شود) یا باید به طور خاص “DIFC” / “مرکز بین المللی مالی دبی” را به عنوان صندلی تعیین کنند. اگر صندلی “دبی” انتخاب شود ، دادگاههای محوری دادگاههای محلی و عربی هستند که در حال حاضر از قانون داوری به روز برخوردار نیستند.

کمک قضایی

تمایل شدید طرفین هنگام انتخاب داوری این است که مداخله قضایی را در جریان اختلافات خود به حداقل برسانند. طرفین انتظار دارند که داوران بتوانند با صدور دستورات مناسب ، از جمله احکام مربوط به اقدامات موقت ، حفاظتی و/یا احتیاطی ، به همه مسائل موقتی که در جریان رسیدگی بوجود می آید رسیدگی کنند. با این حال ، شرایطی وجود دارد که برای اطمینان از مطابقت طرفین نافرمان/طرف نافرمان ، کمک قضایی ضروری می شود.

دادگاههای محل داوری ، دادگاههای صالح برای کمک و پشتیبانی ، و در مناطق محدود ، برای نظارت و کنترل روند داوری خواهند بود. برای رسیدگی به پرونده های داوری مستقر در DIFC ، دادگاه های صالح دادگاه های DIFC هستند.

قانون داوری DIFC رویکرد قانون مدل را در مورد افزایش اختیارات دیوان های داوری اتخاذ کرده و مداخله مراحل مختلف فرآیند داوری را محدود می کند. به عنوان مثال ، دادگاه های DIFC در رسیدگی به پرونده هایی که درخواست اجرای حکم موقت توسط دادگاه ارائه می شود ، مداخله خواهند کرد ، در صورتی که طرف درگیر اعتراض کند.

اجرا رای و حکم در مرکز داوری بین المللی دبی DIFC

به منظور اجرای بین المللی از طریق کنوانسیون نیویورک در مورد به رسمیت شناختن و اجرای احکام داوری (“NYC”) ، جایزه ای که از داوری مستقر در DIFC (“جایزه DIFC”) صادر می شود به عنوان جایزه ای است که در قرارداد منعقد شده است. ایالت (دادگاههای DIFC دادگاههای امارات متحده عربی هستند). به رسمیت شناختن و اجرا منوط به ماده 5 نیویورک خواهد بود. ماده 5 نیویورک فهرستی جامع از دلایلی را ارائه می دهد که بر اساس آن دادگاه می تواند از به رسمیت شناختن و اجرای حکم امتناع کند ، که موارد زیر است:

 1. عدم اعتبار قرارداد داوری طبق قانون حاکم.
 2. به متهم اطلاع لازم از رسیدگی داده نمی شود یا در غیر این صورت نمی تواند پرونده خود را ارائه دهد.
 3. رای داوری که به موضوعاتی فراتر از محدوده ارائه شده به داوری می پردازد.
 4. ترکیب دیوان داوری یا نحوه انجام رسیدگی مطابق توافق طرفین نبود.
 5. این جایزه الزام آور نیست یا توسط “توسط مقام ذیصلاح کشوری که در آن یا بر اساس قانون آن جایزه تعیین شده است” کنار گذاشته شده است.
 6. اگر موضوع داوری بر اساس قانون حوزه قضایی قادر به حل و فصل داوری نباشد ، در صورت تشخیص یا اجرا ، درخواست داوری انجام می شود.
 7. اگر به رسمیت شناختن یا اجرای حکم بر خلاف خط مشی صلاحیت عمومی باشد ، به رسمیت شناخته یا اجرا می شود.

از سوی دیگر ، و صرف نظر از یک یا دو مورد استثنا ، اجرای داوری مستقر در DIFC (“جایزه DIFC”) علیه دارایی های خارج از DIFC ، چه در دبی ، امارات دیگری در امارات متحده عربی یا حتی منطقه ای در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس یا اتحادیه عرب عموماً راحت تر از اجرای حکمی هستند که از یک داوری محلی/منطقه ای (“جایزه محلی”) یا از خارج از منطقه صادر می شود.

به عنوان مثال هنگام تلاش برای اجرای جایزه DIFC علیه دارایی های دبی ، یک طرف می تواند به سادگی به دادگاه های DIFC مراجعه کند و به دنبال به رسمیت شناختن و اجرای این جایزه باشد. دلایلی که طرف مقابل می تواند بر اساس چنین داوری مطابق قانون داوری DIFC به آن استناد کند ، در بندهای (الف) و (ب) ماده 44 آن ذکر شده است. این موارد دلایل مندرج در ماده 5 نیویورک که در بالا ذکر شد را نشان می دهند. علاوه بر این ، تصمیم دادگاه های DIFC قابل اجرا است ، هر چند مشمول تجدیدنظر در موارد قانونی به دادگاه تجدیدنظر DIFC باشد. در نهایت ، هزینه های قانونی ناشی از این مراحل قابل جبران است. اگر حکمی در مورد این حکم ، که حکم اجرای آن را دارد ، توسط دادگاه های DIFC صادر شود ، طبق حکم قانون دوبی شماره 12 2004 اصلاح شده ، توسط مدارک اجرای دادگاه های دبی اجرا خواهد شد.

در مقابل ، هنگام تلاش برای اجرای جایزه محلی (به عنوان مثال داوری مستقر در ساحل دبی) ، یک طرف با مشکلات زیر روبرو می شود:

 • عدم اطمینان: موارد متعددی وجود داشته است که موارد گزارش شده تفسیر و اعمال ناهماهنگ قوانین توسط دادگاه های دبی را ثبت می کند. یک مثال اخیر زمانی بود که دادگاه بدوی دبی اجرای حکم را رد کرد زیرا متقاضی در تأیید رأی توسط مرکز داوری مربوطه اثبات نکرد.
 • تاخیر: حکم دادگاه بدوی (دادگاههای محلی) بلافاصله قابل اجرا نیست. تنها در صورتی که یک طرف تصمیم بگیرد که از حکم دادگاه بدوی تجدیدنظر نکند ، قابل اجرا خواهد بود. بندرت طرفین از احکام دادگاه بدوی اعتراض نمی کنند. تجدیدنظر به طور خودکار پذیرفته می شود ، یک طرف نیازی به اخذ مجوز برای تجدید نظر از حکم دادگاه بدوی ندارد. تجدید نظر خواهی می توان به دادگاه تجدید نظر کرد. مراحل تصویب و اجرا در دبی می تواند حداکثر 3 سال یا بیشتر طول بکشد تا در نهایت مشخص شود.
 • هزينه ها: هزينه هاي حقوقي ناشي از جريان دادرسي در دادگاه هاي دوبي قابل جبران نيست.

هزینه ها پرونده ها در مرکز داوری بین المللی دبی DIFC

هزینه های مرکز و داور برای داوری تحت مدیریت DIFC-LCIA بر اساس سیستم نرخ ساعتی محاسبه می شود. ارزش ادعا فقط در هنگام تعیین حداکثر نرخ ساعتی قابل اعمال در دیوان محاسبه می شود. این امر متفاوت از سیستم ad valorem است که توسط بسیاری از دیگر مراکز داوری منطقه ای و جهانی پذیرفته شده است. یک ادعای بزرگ اما نسبتاً مستقیم ممکن است نیاز به تجزیه و تحلیل ساده مسائل پیچیده داشته باشد. برعکس ، یک ادعای کوچک اما پیچیده ممکن است مستلزم تجزیه و تحلیل دقیق و بررسی مسائل ظریف و بحث برانگیز حقوق و واقعیت باشد. بر اساس مقررات مربوط به هزینه های DIFC-LCIA ، اولین ادعایی که در بالا ذکر شد صرفاً به این دلیل که مبلغ مورد اختلاف بیشتر است ، از نظر مراکز و هزینه های دادگاه هزینه بیشتری برای طرفین نخواهد داشت. این در تضاد کامل با سایر قوانین هزینه ای است که در سایر مراکز داوری برجسته اعمال می شود. بر اساس این قوانین هزینه ، احتمالاً طرفین ملزم به پرداخت بیشتر خواهند بود فقط به این دلیل که مبلغ مورد اختلاف بیشتر است.

اگرچه طرفداران سیستم ad valorem استدلال می کنند که این امر به طرفین اطمینان می دهد ، اما واقعیت این است که مقرون به صرفه نیست. همچنین در نشریه LCIA ، “هزینه ها و مدت زمان” (“گزارش LCIA”) که اخیراً منتشر شده است ، ثابت شده است که رسیدگی تحت قوانین LCIA به طور قابل ملاحظه ای کمتر از مواردی است که تحت سایر مقررات مرکز داوری پیشرو اجرا می شود و کارآمدتر و سریعتر پیشرفت می کند. به تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده ، میانگین و میانگین هزینه ها و مدت زمان را به شرح زیر نشان می دهد: 99،000 دلار آمریکا و 192،000 دلار آمریکا و 16 ماه و 20 ماه. هر دو ICC (اتاق بازرگانی بین المللی) و SIAC (مرکز داوری بین المللی سنگاپور) به صورت ad valorem عمل می کنند. اگرچه داده های مشابهی برای ICC و SIAC در دسترس نیست ، اما گزارش LCIA توضیح می دهد که چگونه مقایسه ای بین هزینه های اداره داوری در این سه نهاد هنوز انجام شده است. این کار با استفاده از محاسبه کننده هزینه ها و هزینه های مربوط به ICC و SIAC انجام شد. مقدار مورد اختلاف برای هر یک از موارد LCIA مورد تجزیه و تحلیل در ماشین حساب ICC و SIAC قرار داده شد. هنگام مقایسه نتایج ، هزینه های LCIA برای موارد تجزیه و تحلیل بسیار کمتر از ICC و SIAC بود.

علاوه بر این ، برای دعاوی بسیار بزرگ ، طرفین مجبور نخواهند بود در اوایل دادرسی پرداختهای کلان انجام دهند. بسته به توسعه و دامنه داوری خاص ، احتمالاً مجموعه ای از پرداختهای کمتر سفارش داده می شود. اگرچه مبالغ پرداختی “مبلغ یکجا” از لحاظ تاریخی در منطقه بسیار محبوب بوده است ، اما بسیاری از تمرین کنندگان احساس می کنند که چنین سیستم ارزش افزوده عادلانه نیست.

هدف اصلی DIFC-LCIA مدیریت داوری های مقرون به صرفه و به موقع است. ثبت کننده جدید پرونده ها را به دقت زیر نظر گرفته و اداره می کند تا اطمینان حاصل شود که آنها تا حد امکان سریع و مقرون به صرفه پیش می روند. این ویژگی داوری DIFC-LCIA (و LCIA) است.

قوانین جدید

در 1 اکتبر 2016 ، DIFC-LCIA مجموعه جدیدی از قوانین (“قوانین جدید”) را صادر کرد. قوانین جدید به طور قابل ملاحظه ای قوانین LCIA 2014 را نشان می دهد. قوانین جدید به کارآمدتر و کم هزینه تر شدن روند داوری کمک می کند. قوانین جدید برای همه داوری هایی که از 1 اکتبر 2016 یا بعد از آن شروع می شوند ، قابل اجرا است.

در زیر تغییرات کلیدی ایجاد شده توسط قوانین جدید آمده است:

 • معرفی داور اضطراری. در هر زمان قبل از تشکیل دادگاه ، یک طرف می تواند برای تعیین داور اضطراری برای تعیین موضوعات فوری یا دستور اقدامات اضطراری یا حفاظتی در انتظار تشکیل دادگاه اقدام کند. هرگونه دستور داور اضطراری پس از تشکیل توسط داور داوری مورد بررسی قرار می گیرد. دادگاه می تواند به پیشنهاد خود یا درخواست هر یک از طرفین ، دستور مذکور را تأیید ، تغییر یا لغو کند.
 • اختلافات چند حزبی. قوانین جدید شامل مقرراتی است که مشکلات رویه ای را که ممکن است در شرایطی که چندین طرف در یک اختلاف و/یا چندین قرارداد وجود دارند بوجود آورد. قوانین جدید شامل مفاد جدیدی است که با رعایت چند شرط ، امکان ادغام داوری های متعدد را فراهم می کند.
 • تحریم نمایندگان قانونی احزاب در صورت رفتار نامناسب. قوانین جدید شامل مجموعه ای از دستورالعمل های کلی است که نمایندگان احزاب موظف به رعایت آنها خواهند بود. در صورت نقض این دستورالعمل ها ، دادگاه این اختیار را دارد که وکیل را از جمله ، توبیخ کتبی یا هرگونه اقدام دیگری که دادگاه برای اطمینان از حفظ توانایی خود در حفظ وظایف عمومی خود لازم می داند ، تحریم کند.
 • اطمینان از عدم تأخیر توسط دیوان داوری. قوانین جدید شامل مقرراتی است که تضمین می کند داوری که انتصابات را می پذیرد نه تنها بی طرفی و استقلال آنها را تأیید می کند بلکه همچنین در دسترس بودن و تعهد خود را برای اختصاص زمان لازم برای اعزام داوری و صدور رای اعلام می کند. در صورتی که داوران در کوشش و کارآمدی منطقی رسیدگی نکنند ، انتصاب داوران می تواند لغو شود.

علاوه بر تغییرات کلیدی ذکر شده در بالا ، قوانین جدید همچنین موضع DIFC-LCIA در رابطه با برخی مسائل را مشخص می کند ، از جمله برای مثال ، تأیید توانایی داوران تعیین شده برای مشورت با طرفین هنگام انتخاب رئیس دادگاه.

نتیجه

DIFC-LCIA بهترین شیوه های بین المللی و شهرت LCIA را با درک منحصر به فرد فرهنگ های حقوقی و تجاری محلی و منطقه ای ترکیب می کند. دوبی آرزو دارد که قطب منطقه ای برای داوری تجاری بین المللی شود. DIFC-LCIA مجهز به وسیله نقلیه دبی برای دستیابی به این هدف است.

داوری بین المللی، مرکز داوری DIFC دبی، وکیل پرونده داوری دبی DIFC، وکیل پرونده داوری در دبی، وکیل بین المللی در دبی، مرکز داوری بین المللی دبی DIFC،خلیل آسایش وکیل، مرکز داوری بین المللی امارت (دبی) difc

  نظرات