دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

شکایت از شرکت حمل نقل در امارات

وکیل ایرانی در امارات: مستندات قانونی شکایت از شرکت حمل در امارات به دلیل مطالبه هزینه اضافی

نویسنده: خلیل آسایش وکیل ایرانی در دبی

هر گونه کپی برداری از متن پیگرد قانونی دارد

سوال: من و همسرم در اوج کووید-19 شغل خود را از دست دادیم و تصمیم گرفتیم به کشور خود برگردیم. ما وسایل 28 ساله خود را بسته بندی کردیم و یک سرویس بار برای ارسال آنها به دو مقصد بار در بنادر ایران استخدام کردیم. ما 18000 درهم پیش پرداخت تقدیم کردیم. یکی از محموله ها هنوز به مقصد نرسیده است زیرا نماینده به دنبال پول بیشتر از طریق یک نماینده فرعی در کشور مقصد ایران است. توضیح معتبری در مورد اینکه چرا پول اضافی باید پرداخت شود، به ما داده نشده است، گزینه های قانونی من در اینجا چیست؟ به کی شکایت کنم؟

پاسخ و توضیحات وکیل: با توجه به سؤالات شما، از آنجایی که وسایل خود را توسط شرکت خدمات باربری به دو مقصد ارسال کرده اید، مفاد قانون فدرال شماره (18) سال 1993 صدور قانون معاملات تجاری امارات متحده عربی («قانون معاملات تجاری») قانون فدرال شماره 5 سال 1985 در مورد قانون معاملات مدنی امارات متحده عربی (“قانون معاملات مدنی”) و مقررات قانون فدرال شماره 15 در سال 2020 در مورد حمایت از مصرف کننده (“قانون حمایت از مصرف کننده”) قابل اجرا است.

در امارات متحده عربی، این مسئولیت شرکت خدمات بار است که بارنامه و/یا رسید به همراه شرایط مربوط به تحویل محموله را برای مشتریان خود صادر کند. این امر مطابق ماده 284 قانون معاملات تجارتی است که می گوید: «1. فرستنده ممکن است از متصدی حمل و نقل بخواهد که یک نسخه از بارنامه را به او تحویل دهد 2. در مواردی که بارنامه صادر نمی شود، فرستنده می تواند از متصدی حمل و نقل بخواهد رسیدی را که به امضای او رسیده و گواهی بر دریافت کالای حمل شده باشد، به او بدهد چنین رسیدی باید دارای تاریخ باشد و باید شامل مشخصات کافی برای شناسایی کالای حمل شده و هزینه حمل باشد.»

بر اساس حکم فوق الذکر قانون، در صورتی که شرایط و ضوابط مندرج در رسید صادر شده توسط شرکت خدمات باربری به شما اشاره ای به پرداخت مبلغ اضافی در هنگام تحویل نداشته باشد، مسئولیت تحویل کالا به عهده شرکت خدمات بار است و حمل کالا بدون پرداخت هزینه اضافی.
اما در صورتی که شرایط و ضوابط ذکر شده در رسید صادر شده، حاکی از این باشد که هزینه های اضافی باید در هنگام تحویل توسط شما (به عنوان گیرنده وسایل شما) پرداخت شود، در این صورت شما موظف به پرداخت هزینه های مربوطه به شرکت خدمات بار هستید. این امر مطابق ماده 299 قانون معاملات تجارتی است که می گوید: «فرستنده باید هزینه حمل و نقل و سایر هزینه هایی را که ممکن است ایجاد شود به متصدی حمل و نقل بپردازد، مگر اینکه توافق شده باشد که به عهده گیرنده باشد. در این صورت، هم فرستنده و هم گیرنده متضامناً مسئول پرداخت آنها به متصدی حمل و نقل خواهند بود.»

مسئولیت تحویل وسایل شما بدون تاخیر و بدون ایجاد خسارت بر عهده شرکت خدمات باربری می باشد. در صورت آسیب دیدگی، تاخیر و عدم تحویل وسایل شما، شرکت خدمات باربری در قبال آن مسئولیت دارد. این امر مطابق بند 1 ماده 304 قانون معاملات تجارتی است که می‌گوید: «متصدی حمل‌ونقل از لحظه‌ای که مال مورد حمل را تحویل می‌گیرد، مسئول تلف شدن کلی یا جزئی، زوال و تأخیر در تحویل آن است. ”

در صورتی که احساس کردید شرکت خدمات باربری مسئولیت های خود را انجام نداده است، می توانید در صورت عدم اجرای قرارداد، غرامت مطالبه کنید. این امر مطابق ماده 386 قانون معاملات مدنی است که می‌گوید: «در صورت غیرممکن بودن ایفای معین از طرف مدیون، محکوم به تأدیه خسارت ناشی از عدم ایفای تعهد می‌شود، مگر اینکه احراز عدم امکان انجام آن باشد. ناشی از علتی خارج از کنترل او در صورت تأخیر مدیون در اجرای تعهد نیز همین اصل جاری است.»

علاوه بر این، مسئولیت شرکت های حمل در امارات متحده عربی است که شرایط و ضوابط توافق شده با مشتریان را انجام دهند و در صورت عدم اجرای آن، مبلغ را به مشتریان بازپرداخت یا شرایط قرارداد با مشتریان را انجام دهند. این موضوع مطابق ماده 12 قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است که می گوید: «در صورت مشاهده نقص در کالا یا خدمات، تأمین کننده موظف است آن را تعمیر یا تعویض کند، کالا را مسترد و قیمت آن را مسترد کند یا دوباره انجام خدمت بدون هزینه طبق آیین نامه اجرایی این قانون.»

ماده 24 قانون حمایت از مصرف کننده به مصرف کننده این حق را می دهد که در مقابل خساراتی که در نتیجه استفاده از خدمات یک نهاد در امارات متحمل شده است، مطالبه غرامت کند. ماده این قانون به عنوان «حق مصرف کننده برای مطالبه غرامت است

1- مصرف کننده حق مطالبه جبران خسارات مادی یا جانی ناشی از استفاده از کالا یا خدمات را خواهد داشت، طبق قوانین جاری کشور، و هرگونه توافق بر خلاف آن باطل و بی اعتبار خواهد بود. خالی.

2- خسارات ناشی از استفاده نادرست محصول یا استفاده مغایر با روش مصرف، از شمول بند (1) این ماده مستثنی است.

با توجه به مفاد قانون ذکر شده، توصیه می‌شود با مراجعه به بخش حمایت از مصرف‌کننده مستقر در بخش توسعه اقتصادی امارت مربوطه از جایی که محموله‌ها را رزرو کرده‌اید، از شرکت خدمات باربری شکایت کنید.

درباره خلیل آسایش

اینجانب خلیل آسایش وکیل اجرای احکام خارجی و عضو کانون وکلای تهران با آشنایی از مقررات حقوق تجارت بین الملل و سالها سابقه انجام امور وکالت در موضوعات حقوقی مختلف در کشور امارات متحده عربی، اتاق داوری بین المللی پاریس و برلین (ICC) و همچنین وکالت در اجرای آرا قضایی در دادگاه های داخلی و خارجی  آماده ارائه خدمات حقوقی می باشم.

تماس با خلیل آسایش