دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

فرم رزرو ملک آف پلن در دبی و امارات چیست ؟

فرم رزرو ملک آف پلن در دبی و امارات

هرگونه کپی برداری از متن پیگرد قانونی دارد

فرم رزرو، فرم اولیه ای است که قصد خریدار را برای خرید یک واحد ملک از سازنده و یا فروشنده ملک در دبی بیان می‌کند. فرم رزرو ملک یک سند تجاری است که توسط فروشندگان برای تحکیم علاقه خریداران بالقوه استفاده می‌شود که بیشتر برای املاک خارج آف پلن یا در حال ساخت استفاده می‌شود.

بر خلاف قرارداد فروش و خرید، فرم رزرو نزد مقامات امارات ثبت نمی‌شود و این فرم ممکن است به عنوان توافق نامه رزرو، فرم رزرو یا پیشنهاد خرید نیز نامیده شود.

لازم به ذکر است که دفتر املاک در دبی و یا خود فروشنده فرم رزرو واحد انتخاب شده را برای خریدار و وکیل ایرانی در کشور امارات صادر می‌کند. هنگامی که خریدار فرم رزرو ملک را امضا می‌کند، واحد از بازار خارج می‌شود و برای مدت معینی (بسته به شرایط سازنده) نگهداری می‌شود. دقیقاً قبل یا همراه با فرم رزرو، معمولاً از خریدار خواسته می‌شود مبلغی را برای رزرو (معروف به کارمزد رمزی یا هزینه رزرو) بپردازد که در نهایت به عنوان کمکی به پیش‌پرداخت عمل می‌کند.

مراحل کلی منتهی به فرم رزرو

 1. خریدار در مورد ملک آف پلن تصمیم می‌گیرد و مبلغ رزرو اولیه را همانطور که فروشنده تعیین می‌کند (یا هزینه ثابت یا درصدی از قیمت خرید) را پرداخت می‌کند.
 2. فروشنده رسید برای مبلغ رزرو صادر می‌کند
 3. برنامه نویس فروشنده فرم رزرو را صادر می‌کند

فروشنده یا سازنده همچنین می‌تواند همزمان درخواست پرداخت مبلغ رزرو و ارسال فرم رزرو را داشته باشد و پس از آن، رسید مبلغ رزرو را در اختیار شما قرار دهد.

محتویات فرم رزرو ملک در امارات

فرم رزرو اطلاعات ضروری را در اختیار فروشنده قرار می‌دهد که برای ادامه روند فروش نیاز دارند. به طور کلی، تنها چیزی که از خریدار برای فرم رزرو مورد نیاز است، اطلاعات شخصی و کپی پاسپورت آن‌ها است. فرم رزرو یک سند غیر جامع است که شرایط اولیه فروش را پوشش می‌دهد و حدود 2-3 صفحه است.

فرم رزرو باید شامل موارد زیر باشد:

 • اطلاعات شخصی خریدار
 • اطلاعات تماس – آدرس، شماره تلفن، ایمیل
 • اطلاعات ملک پیشنهادی – مکان، نوع ملک، اندازه و غیره.
 • طرح پرداخت پیشنهادی – واریز اولیه، برنامه اقساط و قیمت کل خرید
 • امضای خریدار
 • امضای فروشنده با مهر رسمی آن‌ها

اطلاعات ملک و طرح پرداخت ارائه شده در فرم رزرو پیشنهاد شده است؛ زیرا ممکن است قبل از نهایی شدن فروش تغییر کند. فرم رزرو قبل از قرارداد فروش و خرید، سند قانونی است که به طور قانونی شرایط و ضوابط خرید را تعریف می‌کند. پس از امضای SPA، تمام توافقات قبلی، از جمله فرم رزرو، باطل و بی اعتبار است. بنابراین، تأیید اطلاعات در SPA و درک کامل محتوای آن مهم‌تر است. فقط به این دلیل که یک خریدار فرم رزرو ملک، پیشنهادی را با یک برنامه پرداخت مشخص امضا کرده است، لزوماً به این معنی نیست که SPA کاملاً منطبق خواهد بود.

برخی از فروشندگان املاک و مستغلات در دبی، برنامه های رزرو آنلاین دارند. سایر توسعه دهندگان ممکن است همچنان ترجیح دهند برای خریداران بالقوه یک نسخه pdf از فرم رزرو ارسال کنند تا آنها را پر کنند، امضا کنند و ارسال کنند، لذا در صورت هرگونه ابهام در خصوص خرید فروش ملک در دبی می‌توانید با اینجانب خلیل آسایش وکیل ایرانی ملکی در دبی مشاوره نمایید.

خلیل آسایش وکیل ایرانی در دبی

سوالات متداول

1. فرم رزرو ملک در دبی چیست و چه کاربردی دارد؟

فرم رزرو ملک در دبی، سندی است که توسط سازنده یا فروشنده ملک برای نشان دادن علاقه خریدار به خرید یک واحد خاص استفاده می شود. این فرم به عنوان یک توافق اولیه عمل می کند و واحد را برای مدت زمان مشخصی از بازار خارج می کند تا خریدار فرصت تکمیل مراحل خرید را داشته باشد.

2. چه اطلاعاتی در فرم رزرو ملک در دبی باید قید شود؟

اطلاعاتی که باید در فرم رزرو ملک در دبی قید شود شامل موارد زیر است:

 • اطلاعات شخصی خریدار (نام، آدرس، شماره تماس، ایمیل)
 • اطلاعات ملک (مکان، نوع ملک، اندازه)
 • طرح پرداخت پیشنهادی (پیش پرداخت، اقساط، قیمت کل)
 • امضای خریدار و فروشنده

درباره خلیل آسایش

اینجانب خلیل آسایش وکیل اجرای احکام خارجی و عضو کانون وکلای تهران با آشنایی از مقررات حقوق تجارت بین الملل و سالها سابقه انجام امور وکالت در موضوعات حقوقی مختلف در کشور امارات متحده عربی، اتاق داوری بین المللی پاریس و برلین (ICC) و همچنین وکالت در اجرای آرا قضایی در دادگاه های داخلی و خارجی  آماده ارائه خدمات حقوقی می باشم.

تماس با خلیل آسایش