دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

دفتر امارات : دبی، اتوبان شیخ زاید، نرسیده به ایستگاه برج خلیفه، برج spin، طبقه 14 - شماره تماس امارات : 00971547961516

مطالبه خسارت بیمه کشتی در امارات

بیمه دریایی در امارات متحده عربی

نویسنده: خلیل آسایس وکیل ایرانی در امارات

هرگونه کپی برداری از متن پیگرد قانونی دارد

قراردادهای بیمه در امارات توسط قانون فدرال امارات متحده عربی شماره 5 در سال 1985 (قانون مدنی) و قانون فدرال امارات متحده عربی شماره 6 در سال 2007 (قانون بیمه) اداره می شود. همچنین مصوبه شماره 3 هیئت مدیره سازمان بیمه در سال 2010 (دستورالعمل IA 2010) مرتبط با موضوع مزبور می باشد است.

وکیل بیمه امارات دبی

علاوه بر این، قانون فدرال شماره 26 سال 1981 (قانون دریایی) شامل مقرراتی است که به طور خاص در مورد بیمه نامه های دریایی (همراه با قانون بیمه امارات متحده عربی) قابل اعمال است.

به جز در موارد نادری که قانون صراحتاً توافق مخالف طرفین قرارداد بیمه را پیش بینی می کند، قانون بیمه امارات بدون توجه به توافق قراردادی اعمال می شود.

طبق قانون بیمه امارات و ماده 368 قانون دریایی مقرر شده است: «هیچکس نمی تواند از بیمه بهره مند شود مگر اینکه منفعت قانونی در عدم وقوع خطر داشته باشد». یکی از تأثیرات این بند این است که طبق قانون بیمه امارات متحده عربی، سود قابل بیمه به عنوان سود در خطر عدم وقوع بیمه شده تعریف می شود.

بر اساس قانون بیمه امارات، در صورتی که کشتی به مدت سه ماه مفقود شود یا کالا به مدت سه ماه به دلیل ناتوانی کشتی حمل و نقل حمل و نقل نشود یا ارزش کالا به دلیل کاهش 75 درصدی ارزش کالا 75 درصد کاهش یافته باشد، بیمه شده می تواند محموله خود را رها کند.

وظیفه کاهش خسارات بیمه گر

بیمه شدگان طبق قانون بیمه امارات موظفند خسارات خود را به محض وقوع خسارت یا خسارت ناشی از یک رویداد بیمه شده کاهش دهند.

بند 16 ICC امارات مقرر می‌دارد که «وظیفه بیمه‌گذار و کارمندان و نمایندگان آنها در رابطه با خسارت قابل جبران موظف به اتخاذ تدابیری  هستند که ممکن است به منظور جلوگیری یا به حداقل رساندن چنین ضرری معقول باشد و برای اطمینان از اینکه کلیه حقوق در قبال حاملان، وثیقه‌ها یا سایر اشخاص ثالث به درستی حفظ و اعمال می‌شود و بیمه‌گذاران، علاوه بر هر گونه خسارت قابل جبران به موجب این قانون، هزینه‌هایی را که به‌طور مناسب و معقول در اجرای این وظایف متحمل شده است، به بیمه‌گذار بازپرداخت خواهند کرد.»
بند 16 دقیقاً با بخش 78 MIA مطابقت دارد، اگرچه دارای تعهدی اضافی برای بیمه شده است تا اطمینان حاصل کند که حقوق مطالبه علیه شرکت های حمل و نقل و سایر اشخاص ثالث محفوظ است.

 دادگاه‌های امارات بند 16 ICC را در دعاوی امارات تفسیر می‌کنند، مشخص نیست که این بند چگونه اعمال می‌شود و به‌طور خاص، انتظار می‌رود بیمه‌گذار چه اقداماتی را برای به حداقل رساندن خسارات بیمه‌گر و حفظ آن انجام دهد»

حقوق بیمه گر در مقابل اشخاص ثالث

بند 3 ماده 378 قانون دریانوردی امارات مشابه بند 16 ICC است که تصریح می‌کند: «بیمه‌گر نیز مسئول هزینه‌هایی است که به دلیل خطر بیمه‌شده، ناشی از اجتناب یا محدود کردن خسارت متحمل شده است». بند 1 ماده 391 نیز حکمی مشابه بند 16 بند 2 دارد که بیمه شده را مکلف می کند «کلیه اقدامات لازم را برای حفظ حقوق در مقابل اشخاص ثالث مسئول انجام دهد».

با این وجود، مشخص نیست که آیا دادگاه امارات متحده عربی نقض بند 16 را به عنوان زمینه ای برای بیمه گذار برای اجتناب از بیمه نامه در نظر می گیرد یا خیر. در حالی که این بند احتمالاً توسط دادگاه امارات متحده عربی با استناد به دو ماده ذکر شده قانون دریایی قرائت می شود، توجه به این نکته مهم است که بند 2 ماده 391 نشان می دهد که در صورتی که بیمه شده بند 1 ماده 391 را نقض کند، بیمه شده مسئول خواهد بود.

در مجموع، در مواردی که بیمه‌گر علیه بیمه‌گذار ادعایی مبنی بر کاهش خسارات ناشی از شکست داشته باشد، مشخص نیست که دادگاه‌های امارات چه معیارهایی را برای تأیید چنین ادعایی اعمال خواهند کرد یا نتیجه نقض بند 16 ICC گنجانده شده چه خواهد بود.  در حالی که می توان ادعا کرد که بین قانون بیمه امارات متحده عربی و قانون بیمه انگلیسی در مورد راه حل موجود برای بیمه گر در صورت نقض بند 16 ICC (یعنی محدود به خسارت) همپوشانی وجود دارد، باید دید. آیا اجرای قانون بیمه امارات متحده عربی نتیجه ای مادی متفاوت با اعمال قانون بیمه انگلیس در مورد همان حقایق خواهد داشت یا خیر.

درس هایی که باید آموخت

به نظر ما، به بیمه‌گران توصیه می‌شود:

یک شرط داوری حاکم بر قانون انگلیس برای محافظت از ادغام بندهای ICC موجود در این سیاست. یا، به طور متناوب
شرایط سیاست خود را برای تطبیق با قوانین امارات متحده عربی تنظیم کرده و ریسک را بر این اساس ارزیابی کنند.
تأثیر اتخاذ یک شرط داوری حاکم بر قانون انگلیس این است که، در حالی که مکانیسم حل اختلاف می تواند گرانتر از حل و فصل موضوع از طریق دادگاه های محلی امارات باشد، داوری انگلیسی احتمالاً تضمین می کند که بندهای ادغام شده به روشی مطابق با تعیین شده اعمال می شوند. 

تأثیر اتخاذ رویکرد جایگزین و اعمال قانون امارات متحده عربی در این سیاست این است که ریسک‌ها با در نظر گرفتن نتایج حقوقی که احتمالاً بر اساس قوانین امارات متحده عربی منتج می‌شوند نسبت به قوانین انگلستان و ولز که در مورد بندهای ICC به کار می‌روند، قیمت‌گذاری بهتری خواهند داشت.

در مورد بیمه شدگان، مهم است که به یاد داشته باشید که پوشش ممکن است همیشه آنطور که به نظر می رسد نباشد. به عنوان مثال، تعهد به افشای اطلاعات با اهمیت بر اساس قانون بیمه انگلیس نسبت به قانون بیمه امارات متحده عربی سختگیرانه تر است به همین دلیل، بیمه شدگان می توانند

وکیل ایرانی در امارات-خلیل آسایش وکیل بیمه امارات دبی

درباره خلیل آسایش

اینجانب خلیل آسایش وکیل اجرای احکام خارجی و عضو کانون وکلای تهران با آشنایی از مقررات حقوق تجارت بین الملل و سالها سابقه انجام امور وکالت در موضوعات حقوقی مختلف در کشور امارات متحده عربی، اتاق داوری بین المللی پاریس و برلین (ICC) و همچنین وکالت در اجرای آرا قضایی در دادگاه های داخلی و خارجی  آماده ارائه خدمات حقوقی می باشم.

تماس با خلیل آسایش